2020 Denetimli Serbestlik Şartları Neler? (Süresi, Oranlar)

Denetimli serbestlik için 2020 yılı güncel şartlarını okuyabilirsiniz. Denetimli serbestliğin ne kadar bulunduğunu, kimlerin buna doğal olarak olabileceğini, güncel oranları ve öteki ayrıntıları yazımızda bulacaksınız.

2020 senesinde denetimli serbestlik şartları aşağıda verilmiştir:

 • Denetimli serbestlik için belirlenen uygulama süresi 2 yıl olmaktadır.
 • Devamlı hapis cezası bulunan mahkumlar; cezalarının yarısını infaz kurumunda çekmelilerdir ve sonrasında koşullu salıverilme haklarını elde edebilmektedirler.
 • 07.2016 tarihinden ilkin kabahat işlemiş olanlar; eski infaz hükümleri kapsamında değerlendirilmektedirler.
 • İyi hal raporu alan hükümlü denetimli serbestlik yasasından faydalanabilecektir.
 • Denetimli serbestlik şartlarını sağlamak zorunda olmaktadırlar ve bir işte emekleri gerekir ise, denetim altında oldukları süre içinde bu işte çalışmalılardır.
 • Talepte bulunmayan mahkumun denetimli serbestlik hakkı elde edebilmesi mümkün değildir. İnfaz hakimliğine müracaat yapması ve bunun için dilekçe yazması gerekmektedir.

Denetimli Serbestlik Süreleri Ne Kadar Uzadı?

Denetimli serbestlik süreleri; geçici düzenlemeye bakılırsa belirli bir tarihten ilkin terör, kasten öldürme ve hususi yaşamın gizliliğine ilişkin suçlar işlemiş olanların denetimli serbestlikleri minimum 3 yıl olmaktadır. 1 yıldan 3 yıla çıkarılmıştır. Ek olarak 0 ile 6 yaş içinde evladı olan hanım hükümlülerin ve 70 yaşını bitirmiş olan hükümlülerin; terör, kasten öldürme, cinsel dokunulmazlığa karşı kabahat işleme, hususi yaşamın gizliliğine ilişkin kabahat işleme şeklinde durumlar haricinde işledikleri suçlardan dolayı 2 yıl olan denetimli serbestlik süreler 4 yıla çıkartılmıştır.

Azami Süreye Bakılmaksızın Denetimli Serbestliğe Doğal olarak Olanlar Kimlerdir?

Süreden bağımsız olarak denetimli serbestliğe doğal olarak tutulanlar şunlardır:

 • Ağır bir hastalığın tesiri altında olanlar,
 • Engelliler,
 • Yaşamını idame ettiremeyecek derecede kocamış olan 65 yaş ve üstü hükümlüler.

Bu kişilerin ceza infaz kurumlarında geçirmeleri ihtiyaç duyulan azami süreye bakılmamaktadır ve denetimli serbestlik uygulanmaktadır.

Denetimli Serbestlikte Konutta İnfaz Uygulamasında Meydana getirilen Değişimler Nedir?

Konutta infaz ile ilgili meydana getirilen düzenleme şu şekildedir:

 • Hanım, çocuk ve 65 yaş üstü erkeklerde; 6 aylık konutta infaz sınırı 1 yıla çıkartılmaktadır.
 • 70 yaşını bitirmiş olan kişilerde 1 yıl olan sınır 2 yıla yükseltilmiştir.
 • 75 yaşını bitirmiş olan kişiler için konutta infaz sınırı 3 yıl iken, 4 yıla çıkartılmıştır.
 • Toplamda 5 yıl yada daha azca süre hapis cezasına çarptırılmış olan hükümlülerin, ağır bir hastalıklarının yada engellerinin olması durumunda; hayatlarını yalnız idame ettiremeyecekleri Adli Tıp Kurumu tarafınca onaylanır ise, cezalarını konutlarında çekebilmeleri mümkün olmaktadır.
 • Yeni doğum yapmış olan bayanların, toplamda 3 yıl yada daha azca süre ile ceza almaları durumunda; cezalarını konutlarında çekebilmeleri mümkündür.

Denetimli Serbestlik Oranlarındaki Değişimler Nedir?

Koşullu salıverilme için ceza infaz kurumlarında geçirilmesi ihtiyaç duyulan sürede meydana getirilen değişimler alttadır:

 • Denetimli serbestlik şartlarına bakılırsa koşullu salıverilme oranı 2/3 iken, ½’ye indirilmektedir. Dolayısı ile oran %67’den %50’ye düşmektedir. Denetimli serbestlik için kaide olarak %50 oranı uygulanmaktadır.
 • Kasten adam öldürme suçu için 2/3 ve terör örgütü suçu için de ¾ oranında koşullu salıverilme oranı bulunmaktadır. Ceza infaz paketine bakılırsa denetimli serbestlik oranı bu suçlar için değiştirilmemiştir.
 • Mükerrirler ve buna bağlı olarak cinsel suçlar ve uyuşturucu ticareti suçları işleyenlerin denetimli serbestlik oranları ¾’ten 2/3’e indirilmektedir. Bu da %75’ten %67’ye inmesini sağlamaktadır.

Denetimli Serbestlik Yasasında Uyum Nedir?

Denetimli serbestlik yasasının gerekliliklerine bakıldığında; mahkumların tahliye olduktan sonrasında denetim altında bulundukları süre süresince uymaları ihtiyaç duyulan bazı kurallar vardır. Denetimli serbestlik şartlarına uyum sağlamaları halinde, kendilerine verilmiş olan haklardan ve infaz şeklinden yararlanma olanakları ellerinden alınmaktadır ve yeniden cezaevine gönderilmektedirler. Suçu işledikleri tarih kapsamındaki denetimli serbestlik şartlarına uymaları gerekmektedir.

ilginizi çekebilir

Evde Bakım Maaşı Şartları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir