2020 Bayan Astsubay Olma Şartları Neler?

Kadın astsubay olmak isteyenler için Ulusal Müdafa Bakanlığı tasarından belirlenen şartları taşıyor olmak gerekmektedir. Kadın astsubay olma koşullarını, başvurusunu, imtihan aşamalarını, fizyolojik şartları ve öteki bilgileri yazımızdan incleeyebilirsiniz.

2020’de kadın astsubay olmak için lüzumlu olan şartlar genel müracaat için lüzumlu olan şartların aynısıdır. Kadın astsubay olma şartları genel başvurudan sonrasında parkurlarda farklılık göstermektedir.

Jandarma Astsubay Olmak İçin Lüzumlu Şartlar Nedir?

Astsubay olmak için haiz olunması ihtiyaç duyulan genel şartların ilki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır. Peşinden eğitim, yaş ve sicil kaydına bağlı şartlar yer verilmiştir. Aşağıda belirtilen bu şartları elde eden bireylerin müracaat yapma hakları vardır.

  • Müracaat meydana getirecek lisans mezunu bireylerin KPSS 2018 yada KPSS 2019’dan P3 düzeyinde minimum 60 puan almış olmaları şartı aranmaktadır. Bunun yanı sıra eğer bireyler yurt haricinde okumuş ve bu okullardan mezun olmuşlarsa mezuniyet denkliklerini de almış olmaları gerekmektedir.
  • Ön lisans mezunu olup müracaat meydana getirecek olan adaylarında 2018 yılı KPSS sınavından P93 puan türünde minimum 60 puana haiz olmaları gerekmektedir. Başvuruyu bir tek 60 puan ve üstü adaylar yapabilmektedir.
  • Adayların yaşları da eğitim durumlarına gore belli şartlara bağlanmıştır. Genel olarak adayların 27 yaşından ufak olmaları gerekmektedir. Bu koşul yüksek lisans eğitimi alıp mezun olan bireyler için 32 yaşın altı olarak belirlenmiştir.

Jandarma Astsubay Olmak İçin Başvuruda Lüzumlu Olan Evraklar

Astsubay başvurusu esnasında lüzumlu evraklar web üstünden müracaat yapıldıktan sonrasında başvurulan merkeze teslim edilmelidir. Aşağıdaki belgelerin lüzumlu kurumlardan temin edilmesi gerekmektedir.

  • Bu şartları taşıyan adayların görevlerini hayata geçirmeye engel sıhhat durumlarının olmadığını gösteren sıhhat raporu almaları gerekmektedir.
  • Bireylerin tabanca kullanmaya yada taşımaya engel durumlarının olmaması,
  • Alkol, uyuşturucu benzer biçimde madde bağımlılığından tedavi görüyor ve geçmişte görmüş olmamaları,
  • Aday olacak kişilerin hiçbir şekilde hem kendilerinin hem eşinin yargı almamış, disiplinsizlik yüzünden işten çıkarılmış olmamaları,
  • Herhangi bir siyasal parti üyeliğinin bulunmaması ve bunların belgelendirilmesi gerekmektedir.
  • Adayların hakkında meydana getirilen güvenlik soruşturmasının da pozitif ve göreve uygun çıkması gerekmektedir.
  • Ek olarak müracaat meydana getirecek kadın adayların kadın astsubay olma şartları içinde hamile olmama şartı aranmaktadır.

Öteki mesleklerle ilgili bilgileri https://www.finansekstra.com/kategori/personel-alimlari/ sayfamızdan inceleyebilir bekçilik sağlık şartları benzer biçimde detaylara ulaşabilirsiniz.

Kadın Astsubay Olmak İçin Lüzumlu Olan Fizyolojik Şartlar

Kadın astsubayların başvurucu için lüzumlu fizyolojik özellikleri boylarının minimum 162 santim olmasıdır. Genel müracaat sürecini başarı ile geçen adayların fizyolojik kontrolleri yapılmaktadır. Fizyolojik kontrolde adayın vücudunun görünen herhangi bir bölgesinde dövme, yara izi ve benzeri bir izin bulunmaması gerekmektedir. Fizyolojik kontroller içinde kişinin boyunun kilosuna oranına bakılarak vücut kitle indeksi hesaplanmaktadır. Vücut kitle indeksinin minimum 17 maksimum 27.49 olması gerekmektedir. Vücut kitle indeksine bakılarak adaylara puan verilmektedir. Belirlenen ideal kitle indeksi 18,50 ile 24,90 arasıdır. Bu aralıkta bulunan adaylara tam puan 100 verilmektedir.  Fizyolojik kontrolün peşinden fiziki yeterlilik imtihanı uygulanmaktadır.

Jandarma Astsubay Alımı Fizyolojik Yeterlilik Imtihanı ve Mülakat

Astsubay olmak için parkur ve mülakat uygulaması genel müracaat koşullarını elde eden ve bu süreci başarı ile tamamlayan adaylara yapılmaktadır. Adayların vücut esnekliğinin ve dayanıklılığının ölçülmesi için düzenlenen parkurlarda uygulamalı imtihan yapılır. Parkurlarda kontrol edilen adayların puanları parkur esnasında gözetmenlik meydana getiren komisyon tarafınca verilir. Parkurlarda bayanlara ve erkeklere değişik uygulamalar yapılmaktadır. Erkekler 15 kilo ağırlık taşırken bu bayanlar için 10 kilo olmaktadır. Bunun haricinde genel parkurda adaylara verilecek puanlar ve aralıklar farklıdır. Bayanlarda en yüksek puan 22- 29 yaş aralığı için 45 saniyede 100 puandır. Erkeklerde bu süre 22- 29 yaş aralığı için 40 saniyedir. Süre ve ağırlık haricinde kadın astsubay olma şartları parkur bazında bir farklılık göstermemektedir.

Güncel eleman alım ilanlarını personel alımı sayfamızdan takip edebilirsiniz.

ilginizi çekebilir

800 Puana Kredi Veren Bankalar 5 Dakika’da [ANINDA CEBİNİZDE]

800 yada 900 puanda olanlar da aslına bakarsanız bankalardan kredi çekebilirler. Her ne kadarda 40.000 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir