2020 Arçelik Değişim Şartları Neler? (İade, Cayma, İptal)

Arçelik ürünlerinde 2020 yılı değişiklik şartlarını yazımızda hazırladık. Ürünlerinizin değişimi, iadesi ya da iptaliyle ilgili bilgileri inceleyebilirsiniz. Arçelik ürün geri alma aşamalarını, başvurusunu ve öteki adımları yazımızdan ayrıntılarıyla okuyabilirsiniz.

Arçelik iade ve değişiklik işlemleri bir tek ürünün teslimatını takip eden 14 gün içinde  mümkün olabilmektedir. Arçelik değişimleri için ürünün hatasının bulunduğunun bilinmesi gerekmektedir. Ürünün hatalı şekilde gelmesi, teslimatın üstünden 14 gün geçmemiş olması ve üründe meydana gelen hatanın sebebinin kullanıcı kaynaklı olmaması gerekmektedir. ürün, kullanıcı hatası sebebiyle bozulduysa yada kullanılmaz hale geldiyse, iade yada değişiklik işlemleri yapılamaz.

Arçelik Değişiklik Yapma İşlemi

Arçelik ürün değişiklik işlemleri 2 şekilde yapılabilir:

  • Cayma hakkının kullanılması ile değişiklik: Internet adresinden meydana getirilen alışverişler için bu değişiklik hizmeti geçerlidir. Alınan ürünün beklendiği benzer biçimde gelmemesi durumunda cayma hakkının kullanılması söz mevzusu olur. Alınan eşyanın, kendisi için ayrılan yere nazaran büyük yada minik gelmesi, istendiği renk tonunda gelmemesi benzer biçimde nedenlerle cayma işlemi yapılabilir. Teslimattan sonrasında 14 gün içinde cayma işlemi yapılmaktadır. bu işlem, Arçelik sipariş web adresinin içinde yer edinen cayma formunun doldurulması ile yapılır. Cayma hakkınızı kullandıktan sonrasında yeni ürün sipariş edebilirsiniz.
  • Cayma hakkı kullanılmadan değişiklik: Bu durumda bir tek üründe hata olması gerekir. Hatanın aldığınız gün meydana gelmiş olması, sizden kaynaklanmayan bir hata olması şarttır. Bu durumlarda alınan ürün, herhangi bir karşılık alınmaksızın değiştirilir. Sipariş edilen her ürün, Arçelik yetkili servisi tarafınca teslim edilmesinin peşinden denetim edilir. Denetim esnasında ürünün çalışmadığı görülürse, derhal geri alınır.

Cayma İşlemi İle İptal Edilen Ürün Geri Alınır Mı?

Cayma işlemi ile iptal edilip değiştirilen ürünün yine alımı mümkün değildir. Bu işlem yalnız internet adresinden meydana getirilen siparişler için kullanılır. Meydana getirilen alışveriş, Arçelik web adresinde sepetim bölümünde bulunur. cayma ile iptal edilen ve iade edilen ürün, sepetten çıkarılmaz. Sadece sepette ‘iptal edildi’ yazısı yer alır. Bu ürün, aynı kullanıcı tarafınca ikinci kez sipariş edilemez.

İade edilen ürün ile değişiklik sonucunda alınan ürün arasındaki fark, kredi kartınız ile karşılanmalıdır. Cayma ile iade ettiğiniz ürün 1.000 TL ise, değişiklik sonucu almak istediğiniz ürün 800 TL ise, aradaki fark, alışverişte kullandığınız kredi kartınıza iade edilir. İade işlemi, satın alma işleminin onaylanmasından sonrasında 14 gün içinde gerçekleşir.

Arçelik Cayma İşlemi İle Değişiklik Iyi mi Yapılır?

Cayma işlemi kullanarak ürün değişimi için müracaat işlemi, Arçelik internet adresinden ya da 444 0 888 davet merkezinden yapılabilmektedir. Bu sayfaya giriş yapıldığında iade formunun doldurulması gerekmektedir. İade formunda satmaca detayları girilerek yapılır. Bundan dolayı faturanızı saklamış olmanız gerekmektedir. Alıcının T.C. kimlik numarası, alım zamanı benzer biçimde bilgilerin de girilmesi gerekmektedir. Sonrasında montajsız ürünler için davet merkezini arayarak kargo numarası alınmalıdır. Montajlı ürünler için ise site üstünden iade işlemleri menüsüne girilmesi, peşinden iadenin onaylanması gerekmektedir. iade işleminin onaylanmasından sonrasında yetkili servis, ürünü alacaktır.

Satmaca Kaybı Durumunda Yapılması Gerekir?

Faturanın kaybedilmesinde yapılacaklar, 444 0 888 davet merkezini aramak ve satmaca detayı öğrenmektir. Bunun için yetkili servis, satmaca sahibinin adını, soyadını ve T.C. kimlik numarasını isteyecektir. Servisin istediği bilgileri vermeniz durumunda satmaca bilgileriniz bilgileri ile gönderilir. Faturanıza ilişik detayları isterseniz SMS olarak, isterseniz e- posta olarak alabilirsiniz. Aldığınız bilgilerle web adresinde bulunan formu doldurarak iade işlemlerini yapabilir, ürünü geri gönderebilirsiniz. Sonrasında bu ürün yerine sipariş ettiğiniz öteki ürünü evinize getirtebilirsiniz. Arçelik, iade ve değişiklik işlemlerinde Yurtiçi Kargo  firmasını kullanmaktadır. Bundan dolayı minik ev aletlerini en yakın Yurtiçi kargo şubesine teslim ederek süre kazanabilirsiniz.

ilginizi çekebilir

FLO Personel Alımı (Başvuru ve Şartları)

Ayakkabı mağaza zincirlerinden FLO personel alımı 2019 senesinde da birçok şubesi için yapılacak. FLO’ya iş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir