2020 65 Yaş Aylığı Şartları Nelerdir, Nasıl Alınır? (ADIM ADIM VİDEO ANLATIM)

Yaşlılık aylığı şartları, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca belirlenmektedir. Halk içinde 65 yaş aylığı muhtaçlık aylığı olarak da bilinmektedir. 65 yaş aylığı alabilmek için aranan ilk şartlardan birisi, kişinin hiçbir şekilde gelirinin olmamasıdır. Yaşlılık aylığı için kişiler Toplumsal Güvenlik Kurumundan emekli olmaması gerekmektedir. Vatandaşın aylık gelir SGK tarafınca belirlenmiş 607 TL’nin altında olması durumu aranan öteki şartlar arasındadır.

YAŞLILIK MAAŞI NASIL ALINIR?

Yaşlılık maaşı almak için, Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca belirlenmiş yönetmelik uygulanmaktadır. 65 yaşını doldurmuş ve üstündeki vatandaşlar, yaşamış olduğu ailedeki kişilerin gelir durumuna bakılmaksızın yaşlılık maaşı alabilir. Yaşlılık maaşı almak için ailede çocuk, torun ve öteki akrabaların gelirlerine bakılmazken, 65 yaşını doldurmuş yada üstü kişilerin eşlerinin gelir durumu göz önünde bulunur. Eşlerinin gelir durumu ile kendi gelir durumu aylık 607 TL ve üstü ise bu durumda vatandaşlar yaşlılık aylığı alamazlar.

YAŞLILIK MAAŞININ NASIL ALINACAĞINA DAİR VİDEOYU DA İZLEYEBİLİRSİNİZ:

65 YAŞ AYLIĞI ŞARTLARI NELERDİR?

65 yaş aylığı şartları 2022 sayılı kanun gereğince Toplumsal Güvenli Kurumu tarafınca belirlenmiştir. Bu durumda yaşlılık aylığı alabilmenin birkaç yolu bulunmaktadır. Bunlar;

  • Eşin aylık gelirine bakılarak aylık alıp alınmayacağı hesaplanmaktadır,
  • 65 yaşını doldurmuş olmak gereklidir,
  • Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan güvenceye haiz olmamak gereklidir,
  • Kanunda belirlenmiş yükümlere gore aylık belirlenen tutarın üstünde gelire haiz olmamak gerekir.

Bu durumları taşıyan 65 yaş ve üstü vatandaşlar Yaşlılık aylığı alabilmektedir. Bu aylık hiçbir geliri olmayan kişilere, kendi gereksinimlerini hiç kimseye bağlı kalmadan karşılamaları için devlet tarafınca tanınan bir haktır. yaşlılık aylığı her ay verilmektedir. Bu aylık geçmiş dönemlerde 3 ayda bir verilirken, yeni düzenlemeler ile bu durum her ay olacak şekilde dönüştürülmüştür. Yaşlılık aylığı hesaplamaları, 2020 senesinin güncel işgören maaşları temel alınarak hesaplanmaktadır.

YAŞLILIK AYLIĞI ŞARTLARI VİDEOSUNU İZLEYEBİLİRSİNİZ:


YAŞLILIK AYLIĞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

65 yaş aylığı almak için yapılacak başvurular, vatandaşın e-devleti üstünden yapılabilir. Ek olarak e-devlet kimlik bilgilerine erişilemediği durumlar Toplumsal Güvenlik Kurum’undan destek alınabilir. Yaşlılık aylığı alacak kişiler, bir işte çalışıyorsa eğer bu durumda işten çıktıktan sonrasında yaşlılık aylığını almaya hak kazanabilecektir. Bu durumda çalmış olduğu kuruma yazılı bir dilekçe ile işten ayrılmak istediğini belirtmesi gereklidir. Yurttaş sigortalı ise bu durumda e-devlet üstünden müracaat yapamayabilir. Vatandaşın ikametgâhının bağlı bulunmuş olduğu Toplumsal Güvenlik Kurumuna müracaat etmesi gereklidir.

Müracaat İçin Lüzumlu Belgeler Nedir?

Yaşlılık aylığı başvurunda bulunurken lüzumlu belgeler, vatandaşların e-devlet üstünden müracaat yapamadıkları durumlarda Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafınca istenmektedir. 65 yaş aylığı almak isteyen kişiler, ikametlerinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine giderek başvurusunu gerçekleştirmektedir. Müracaat esnasında, beyan taahhüt belgesi, tahsis talep belgesi ve işten ayrılış belgesi istenmektedir. İşten ayrılma belgesi, 65 yaş aylığı alacak kişinin 10 gün içinde işten çıktıktan sonrasında temin edebileceği bir belgedir. Tüm belgelerini eksiksiz tamamlayanlar için 65 yaş aylığı başvurusu tamamlanmaktadır.

65 YAŞ AYLIĞI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Yaşlılık aylığı sorgulama, başvurusunu yapmış kişiler tarafınca e-devlet hesapları üstünden yapılmaktadır. Bu sayede 65 yaş aylığı başvurusu yapmış kişiler, ikametlerinde bulunan Toplumsal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine giderek müracaat hakkında data sahibi olmak yerine daha süratli ve zahmetsiz olan e-devlet üstünden sorgulama yapmaktadır. Ek olarak kişiye Toplumsal Güvenlik Kurumu üstünden, müracaat esnasında verdiği cep numarasına SMS ile bilgilendirme sağlanmaktadır. E-devlet üstünden Toplumsal Güvenlik Kurumu sayfası aracılığı ile sorgulama yapılması mümkün olmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

2020 senesinde yaşlı kişilere devlet tarafınca verilen yardım miktarı 711 TL olarak göze çarpar.

65 yaş alığı alabilmek için ihtiyaç duyulan şartlar kadının 50, adamın 55 yaşını doldurmuş olması malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta primlerinin doldurulmuş olması gerekir.

Yaşlılık aylıkları her ayın 1 ve 2. haftalarınde ödenir. Ayın 5 – 9’u tarihleri içinde kimlik son numarasına gore ödemeler yapılır.

Yaşlılık aylığı alabilmek için müracaat icra eden kişinin üstündeki ev, arsa ve gelirinin 701 TL altında olması hesaplanır ve beklenir. Bundan sonrasında kişiye aylık bağlanması için öteki şartlar araştırılmaya başlanır.

65 yaş aylığını PTT şubelerinden alacağınız bir gizyazı ile e-devlete giriş yaparak öğrenebilirsiniz.

ilginizi çekebilir

2020 Kanada Göçmenlik Şartları Neler? (Sınav, Eğitim, İşçi)

Kanada göçmenlik şartlarını 2020 güncel verilerine bakılırsa hazırladık. Kanada’ya çalışmak, eğitim, tecim şeklinde amaçlarla göçmen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir