2020 25 Yıl Evlilikte Emeklilik Şartları Neler? (Prim ve Başvuru)

25 yıl evlilikte emekli olma koşulları, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan hanımefendilere bakılırsa düzenlenmiştir. Kadının 25 senelik birlikteliği süresince ev hanımı olması, geliri olmaması ve üstüne herhangi bir mülk bulunmaması, emeklilik için lüzumlu şartlar arasındadır. 25 yıl evlilikte emeklilik olabilmesi için yaş şartı ve borçlanma durumu da söz mevzusudur.

25 YIL EVLİLİKTE EMEKLİLİK ŞARTLARI NELER?

25 yıl evli kalmış kadının emekli  olması şartları, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na bakılırsa yine düzenlenmiştir. Kadının evliliğinde minimum 25 yılı doldurması, yaş bazında da minimum 50 yaşını doldurması, şartlar içinde yer almıştır. Bunun yanında kadının aylık ya da aylık yerine geçen herhangi bir gelirinin olmaması da şartlar arasındadır. Aslen bahsedilen tam olarak emeklilik değildir. Bu kanun ile bayanların dönemsel borçlanma yapmasının önü açılacaktır.

Hanımefendiler, bazı dönemleri borçlanarak yaşlılık aylığı almaya hak kazanır duruma getirilecektir. Bu emeklilik planının amacı, ev hanımlarını güçlendirmektir. Emekli aylığı almaya hak kazanması için kadının sigorta girişinin olmaması, toplumsal güvenlik sistemi üstünde kaydının bulunmaması gerekmektedir. Hanımefendiler, bu şartları karşılamaları durumunda 25 yıl evlilikte emeklilik aylığı başvurusunda bulunabilmektedir.

25 YILLIK EVLİLİKTE EMEKLİLİK İLE İLGİLİ VİDEODAN UZMAN YORUMLARINI İNCELEYEBİLİRSİNİZ:25 Yıl Evlilikte Emeklilik Sistemi Iyi mi İşleyecek?

25 senelik evlilikte emekli olma durumu, geliri olmayan ev bayanları için getirilen bir sistemdir. Sadece bayanların geliri olmaması, borçlanmaların ödenmesini daha büyük bir mesele haline getirecektir. Bu yüzden hanımefendiler, borçlanma dönemlerini emekli olduktan sonrasında öder. Olması gerekenden daha düşük bir maaş alarak ödenecek borçlanma süresi, kesinti ile alınır. Bu sayede bayanların mağdur olmasının önüne geçilir.

Geçmişte sigorta girişi yapılmış hanımefendiler da sistemden yararlanabilmektedir. Sadece sigorta girişinin evlilik öncesinde gerçekleşmiş olması gerekmektedir. emeklilik hesaplaması yapılırken bu süre, süre aşımı sebebiyle sayılmaz. Yalnız kadının minimum 25 yıl süre ile devam ettirdiği evlilik süresi baz alınır.

Kadının son 20 yıl içinde Toplumsal Sigortalar Kurumu ile herhangi bir bağlantı içinde olmaması gerekmektedir. Bu durum var ise, kadının ödenmiş sigorta primleri mevcutsa, ev hanımlarının borçlanması imkanını kullanarak da emekli olabilir. Bu durumda 25 yıl evli kalmış olması dikkate alınmaz. 3.600 gün prim ödenmiş olması durumunda erken emeklilik ile emekli olabileceği şeklinde, prim günlerini tamamlayarak düzgüsel tam emeklilik de yapabilir.

25 YIL EVLİLİKTE EMEKLİLİK PRİMİ NE KADAR?

25 yıl evlilik ile emekli olacakların ödeyeceği borçlanma tutarları, yurt içi ve yurt haricinde farklılık göstermektedir. Kanuna bakılırsa yurt dışı borçlanma günlük 44,14 TL, yurt içi borçlanma günlük 31,39 TL olarak belirlenmiştir. Bu miktarların günlük hesaplanması ile ödenmesi ihtiyaç duyulan toplam meblağ belirlenir.

Ödeme miktarı meydana getirilen emekli maaşı ödemesinden kesilir. Bu sayede kadının herhangi bir prim yatırmasına gerek kalmaz. Bununla birlikte da emekliliğin sağlayacağı avantajlardan da yararlanmış olur.

”25 YIL EVLİLİKTE EV HANIMLARI NASIL EMEKLİ OLUR?” KONULU VİDEOYU DA İZLEYEBİLİRSİNİZ:25 YIL EVLİLİKTE EMEKLİLİĞE NASIL BAŞVURULUR?

25 yıl evli kalan bayanların emeklilik işlemleri için müracaat merci Toplumsal Güvenlik Kurumu’dur. Hanımefendiler, nüfus cüzdanı ve evlilik cüzdanları ile Toplumsal Güvenlik Kurumu’na müracaat yapmalıdır. Yapılacak müracaat ile bayanların bu imkandan yararlanmak için uygun olup olmadığına bakılır. Yapılacak araştırma 2 aya kadar uzayabilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelecek yanıta ve yapılacak değerlendirmeye bakılırsa bayanların bu imkandan yararlanmasına yada düzgüsel borçlanma ile emekli olmasına karar verilir. 25 yıl evlilikte emeklilik için eve giren toplam aylık miktarın bilinmesi gerekir. Bu yüzden bazı durumlarda Toplumsal Güvenlik Kurumu, gelir belgesi talep edebilmektedir.

Emeklilikle ilgili tüm bilgilere SGK ve SSK kategorilerimizden ulaşabilirsiniz.

ilginizi çekebilir

Belediyeden Hazine Arazisi Satın Alma ve Kiralama (Güncel)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir