200 300 Başlık Koyun Keçi Ahır Projesi Maliyeti Ölçüleri

Küçükbaş hayvancılık yapacaklar için en mühim unsur hayvanların kalacağı dam/ahır benzer biçimde kapalı alanların sıhhatli bir halde olmasıdır. Eğer çağıl olarak bu şekilde bir projeyle anaç koyun yada keçi üretimine başlarsanız bir oldukca pozitif yanları ileriki zamanlarda yaşarsınız. Bu avantajların başlıcaları ise ölüm oranların azalması ve ekiz doğumların çoğalmasıdır. Bu yüzden küçükbaş hayvancılığa başlarken kuracağınız bir nevi fabrikanızın en çağıl şekilde tasarlanması gerekir. Peki, averaj olarak 200 ile 300 başlık bu şekilde bir koyun yada keçi çiftlik projesinin size maliyeti ne kadar olur? İşte, devletten TKDK’dan %65 kadar ve KKYDP den ise Türkiye genelinde tüm iller için verilen %50 bağışlama destekli bu örnek projemizin bilgileri.

Kapalı Alan Merasız Damızlık Küçükbaş Hayvan Projesi

Küçükbaş hayvancılık meydana getiren çiftçilerimizi TKDK IPARD-2 programları üstünden bağışlama desteği sağlamaktadır. Ziraat Kredi Kooperatifleri ise de KKYDP (Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı) kapsamında bağışlama imkanı sağlamaktadır. Bu her iki program üstünden yapacağınız kapalı alan damızlık küçükbaş hayvan çiftliği için bağışlama alabilmeniz için en mühim bir koşul bulunur. O koşul ise projenin destek verilecek olan çağıl bir çiftliğe uygun olacak şekilde çizilmiş olmasıdır. Sizler için bu kriterlere uygun olarak birazcık sonrasında projenin ölçülerini ve çizim krokisini paylaşacağız. Örnek projemizin yalnız ölçülerini de ek olarak paylaşmak ile de kalmayacağız. Bunun yanı sıra güncel olarak en uygun şekilde yapılması halinde size mal olacak olan maliyet oranlarında yer vereceğiz.

8 ayda minimum 1 tane sıhhatli bir halde kuzulama garantili projemizin maliyet ve ölçülerini paylaşırken mevzuyu 3 değişik alan bölerek anlatacağımızı belirtmek isterim. Oldukca daha iyi bir halde anlaşıla bilmesi için ayırmış olduğumuz bu üç değişik alt başlıklar şunlardır.

 1. Projenin dış ölçülerinin ve özelliklerinin yer almış olduğu
 2. Projemize ilişik çiftliğimizin iç bölümlerin ölçüleri
 3. Son olarak ise çiftleştirme ve aşı ile kırkım işlemlerinin yapıldığı padok alanların ölçüleri

En Çok Doğuran Kuzulayan Koyun Cinsleri Hangileridir? de bilhassa vurguladığım küçükbaş cinsleriyle hayvancılığa başlayacaklar için işte bu başlıklara ilişik ölçüler ve görseller.

300 Küçükbaş Kapasiteli Hayvan Çiftliği Projemizin Dış Yapı Özellikleri

Merasız koyun yetiştiriciliği ile damızlık küçükbaş hayvan üretimi yapmak isteyenler için 300 başa kadar ağıl yapımı projesinin dış ölçü özelliklerini sizler için burada paylaşacağız. Devlet Ahır Hibe Destekleri Devam Ediyor! da bahsetmiş olduğum teşviklerden bu projeyle müracaat yapmanız halinde destek alabileceğinizin altını ek olarak çizmek isterim. Bir nevi koyun üretim fabrikası da olacak olan kapalı merazsız 200 300 başlık çiftliğimize ati projenin dış yapı ölçüleri şu şekildedir.

 • Çiftliğimizin dış görünüşü ince ve uzun bir yapı olarak gözükecektir. Bunun sebebi ise işlemsel döngünün oldukca daha kolay bir halde sağlanmasıdır.
 • Ağılın kenar dan yer yükseliği 4 metre tir. Bunun 3 metresi beton kalan 1 metresi ise pencere yada branda ile kapalı alan olabilir.
 • Orta yükseklik ise 7 metre olması gerekir. İşletmenin orta kısmında yapıya uygun bir halde fener (kirli hava çıkışı) bulunması önerilir.
 • Ağılın genişliği 16 mt
 • Uzunluğu ise 40 metre olması gerekir. (uzunluğu isterseniz daha çok kapasiteli çiftlik kurumu için artıra bilirsiniz.)

Evet, aşağıda resmini de görmüş olduğunuz maksimum 300 küçükbaş hayvana kadar kapasiteli olan projemizin dış boyut ölçüleri bu şekildedir dostlar.

Şimdi sıra geldi en mühim olan noktaya. O da çiftlik projemize ilişik olan iç bölümlerin iyi mi bölünmesi ve ölçülerinin ne kadar olması gerektiğine tir.

200 300 Koyun Keçi Ağıl Projesi İç Ölçüleri Kaç Mt Olmalı?

300 koyuna kadar kapasiteli ağıl projemizin iç ölçüleri kaç metre olaması gerektiğine geçmeden ilkin bilmenizi istediğim mühim bir detay var. O da projemizin iç yapısının sizin üstünden bulunan iş yükün en aza indirilmesidir. Haricinde ise padoklara dahil etmiş olduğunuz özelliklerle kuzu kayıpları en aza inecek ek olarak ekiz doğum sayılarınızda artacaktır. Ziraat Bankası Koyun Kredisi başvurusunda bulunarak da hayata geçirebileceğiniz bu özelliklere haiz projemizin ölçüleri ise şu şekildedir.

 1. Damızlık küçükbaş hayvan üretiminde kayıtların doğru bir halde tutula bilmesi için oluşturacağımız çiftlik projemizde toplamda padok olması gerekir.
 2. Bölünmüş olan bu alanların eni 8 metre olurken ağız yapısı ise 9.5 metre olması gerekmektedir. Böylece her biri toplamda her biri 76 m2 olacaktır.
 3. 4 Bölüme bölünmüş olan padokların araları minimum 1 metre olacak şekilde olması gerekir.
 4. Her bir padokta rahat 50 küçükbaşın kalabileceği padokların yanlarına taşınabilir yemlikler konulması gerekir.

Padokların ölçüleri bu şekilde olmaktadır. Küçükbaş hayvanların kalacağı padoklar dan kuzulama alanlarına geçmeden ilkin işlemsel döngü hakkında sizlere mühim detayları de vermek istedik.

Buna gore;

 • Hayvanlarımızın koç iştirakı geldiği süre 1. padoktaki 50 hayvanımızı koç katılımına gönderiyoruz. 15 gün sonrasında ise 2. padoktaki 50 koyunumuzu koç katılımına gönderiyoruz. Böylece sürümüzün yarısı 30 gün içinde doğumlarını bitirmiş olacaklardır.
 • Bu işlemlerden 2 ay sonrasında da 3. padoktaki 50 küçükbaş hayvanımızı koç katılımına gönderiyoruz. 15 gün sonrasında ise 4. padoktaki koyunlarımızı koç katılıma göndererek tamamlamış oluyoruz.

Bu şekilde aralıklı koç katılımları bizim iş yükümüzü ve kuzu kayıplarımızı daha oldukca azaltacaktır. Koç katılımları tamamlandıktan sonrasında şimdi hayvanlarımızın gebelik durumlarına bakabiliriz.

 • 1. Padokta ilk göndermiş olduğum hayvanlarımız 5 aylık
 • 2. Padoktaki koyunlarımız 4.5 aylık
 • 3. Padoktaki küçükbaş hayvanlarımız 2.5 aylık hamile olurken
 • 4. Padokta yer alanlar ise 2 aylık hamile olacaklardır.

Üretim çiftliğimizdeki padoklar ve gebelik döngüsü bu şekilde yer alır. Şimdi sıra geldi çiftliğimizin öteki iç bölümünde hangi alanların yer aldığına, bunların ölçülerinin ne kadar olduğuna ve hem de işlemsel döngünün iyi mi olması gerektiğine.

 • 6 metre uzunluğunda 15 metre giriş ağzı olan doğumhane yapılması gerekmekte siniz.
 • Doğumhane çevresinde 1.5*1.5 ebatlarda kuzuların kalacağı padoklar yer alması gerekir.

İşlemsel Döngü:

 1. Koç iştirakından gelen 1. padoktaki koyunların kuzulama sorası vardığında doğumhane padoklarına alınır.
 2. Doğum yapıldığında ise 1.5*1.5 olan kuzu padoklarına kuzular alınır.

Doğumhane ve ızgaralı padokların yararları ise;

 1. Annenin kuzularına daha iyi bakabilmesi
 2. Kuzu ve annenin aşılanma ve kayıt işlemlerinin takibinin yapıla bilmesi, böylece kuzu kayıplarının önlenmesinin sağlanmasıdır.

Doğum padokların da 2 ile 7 gün içinde kalan kuzu ve anneleri hemen sonra 8*6 metre ebatın da yapacağınız 25 başlık kuzu ve koyun kısmına alınır. Bölümde kuzuların kısmı ile annelerin kısmı ayır olmalıdır. Kuzu koyun bölmesinde otomatik yemlik ve suluk olması gerekmektedir. Bu bölümde kuzular büyütme yemine alışır. 25 gün sonrasında 8*16 halinde meydana getirilen iki komşu koyun kuzu bölümünün koyun alanındaki ortada yer edinen kısmı kalkar. Böylece bu koyunlarımız bir gurup halini tekrardan almış olacaktır. Sütten kesilen kuzularımız ise 4*8 metre olarak iki ayrı hazırlanan kuzu kısmına alınır. Anneler ise tekrardan çiftleşme kısmına aktarılır. Çiftleşme kısmına geçmeden ilkin projemizin iç ölçülerini gösteren çizim ise aşağıda olduğu gibidir.

 

İç ölçülerinin çizimini de paylaştıktan sonrasında artık son bölüm olan doğumhane ölçülerine geçebiliriz.

Koyun Çiftleştirme Projesi Ölçüleri ve Özellikleri

Kuzulama sonrası sütten kesilen koyunlar tekrardan çiftleşmeye götürülür. Çiftleştirme bölümlerinin çiftliğinize yakın fakat harici bir yerde olması önerilir. Çiftleştirme bölümlerinden 12 koyuna bir koç düşecek şekilde toplamda 4 ayrı padok yapılır. Bu şekilde yapılmasının amacı hangi koyunun hangi koçtan bulunduğunun takip edeni sağlanır. 50 küçükbaş hayvanlık yapacağımız çiftleştirme bölümünün ölçüleri ise şu şekilde olmalıdır.

 • Toplamda 150 m2 çevrili alan
 • Padokların ölçüleri ise 25 m2 olması yeterlidir.

Padoklar haricinde kalan alanda hayvanlarınızın aşılama işlemlerini yapabilirsiniz. Kuzu kayıplarını %5 kadar ekiz doğum sayısında artış sağlamak isteyen çiftçilerimizin için önereceğimiz koyun, keçi projemizin ölçüleri bu şekildedir dostlar. Şimdi sıra geldi TKDK Hibe Hayvan Kredisi Nasıl Alınır? da bahsetmiş olduğum başvuruları yaparak kuracağınız bu çiftliğin maliyet hesaplamasının yapılmasına.

200 300 Küçükbaş Koyun Keçi Çiftlik Projesi Maliyet Hesaplaması

Damızlık 200 300 küçükbaş koyun, keçi projemizin maliyet hesaplama işlemlerini sizler için yaptık. Bu hesaplama işleminde yalnız kaba olarak çiftliğimizin maliyeti yer almamaktadır. Kalemler halinde sizlerinde göreceği benzer biçimde hesaplama işlemimizde proje kapsamında gerekseme duyacağımız öteki mevzuatlarda bulunmaktadır. GAP,DAP, KOP ile DOKAP Hayvancılık Destekleri üstünden minimum %50 bağışlama alabileceğiniz projemizin maliyet kalemlerine gelirsek karşımıza şu rakamlar çıkacaktır.

İnşaat Maliyet Hesaplaması:

 1. Ağıl dış yapısı 40*16 toplamda 640 m2 bir alana haiz olacaktır. Bu şekilde bir kaba inşaatın maliyetinin m2 500 ile 600 TL olmaktadır. Totalde ise böylece bizlere yansıyacak olan maliyeti 352.000 TL olur.
 2. Gübre Çukuru: 75 m2 bir alan kafi olacaktır. M2 maliyeti 400 TL olacaktır. Toplamda ise bizlere yansıyacak olan sayı 30.000 TL olur. (bağışlama almak için gübre çukuru zorunludur.)
 3. Kaba Yem Deposu: 200 m2 için maliyeti toplamda 80.000 TL olacaktır. (destek müracaat için mecburi değildir.)
 4. Bakıcı Evi: 75.000 TL olacaktır. (bu giderde destek almak isteyenler için mecburi değildir.)

Toplam olarak inşaat giderlerimiz: 537.000 TL olacaktır. İnşaat harcamalarından mecburi olmayan bakıcı evi ile kaba yem deposu çıkmış olduğu süre ise 382.000 TL size bir maliyeti olacaktır.

Makine Maliyet Hesaplaması:

 1. Yemlik: 35 tane alım için 750 TL tanesi olarak ele alırsak maliyeti 26.250 TL
 2. Otomatik Yemlik: 6 tane alım için tanesi 1.400 TL den toplamda 8.400 TL
 3. Suluk: 15 tane maliyeti 1.500 TL
 4. Doğum Padokları: 25 tane 25.000 TL
 5. Çit: 54 metre 4.300 TL
 6. Gezinti Alanı: 15.000 TL

Toplamda makine maliyeti 80.450 TL yapar. 537.000 TL inşaat maliyeti ile beraber 200 300 küçükbaş koyun keçi ahır projemizin bizlere maliyeti 617.450 TL yapmaktadır.

Ücretsiz bir şekilde Tarım Ve Orman Bakanlığı 13. Etap KKYDP Uygulama Rehberinde yer edinen %50 imkanlarıyla bu projeye iyi mi haiz olacağınızı bizlere arayarak öğrene bilirsiniz. İletiş numaramız: Hasan YİĞİT: 0-546-917-63-66

ilginizi çekebilir

Yeni Destek Paketi ile Kamu Bankaları 100 Bin TL Kredi Verecek

Yeni Destek Paketi ile kamu bankaları 100 bin TL kredi verecek.. Kamu bankaları, KOBİ ‘lere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir