18 Yaşından Küçüklere Kredi Veren Bankalar Var Mı? 2020

Bankaların kredi için başvuruda bulunan müşterilerinde aramış olduğu şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan bir tanesi de reşit olmaktadır. Yalnız 18 yaş altındaki gençlere kredi ya da kredi kartı veren bankalar yok değildir. Naturel olarak kredi limiti kısıtlı olacaktır. Bu içeriğimizde 18 yaş altındaki kişilere kredi veren bankaları ve ne kadar kredi alabileceklerini anlatacağız. Yalnız yaş şartına uymayan gençlerimizin finansman talebinde bulunurken ebeveynleri ile birlikte şubelere gitmelerini tavsiye ederiz. Bu sayede daha kolay ve daha yüksek limitli krediler çekebilir ve kredi kartı alabilirler.

18 Yaş Altına Kredi Veren Bankalar

Bankaların müşterilerinin kredi taleplerini karşılamak için aramış olduğu bazı şartlar bulunmaktadır. Kredi çekme fikri ile bir bankaya gittiğinizde ilk bakılacak kriter yaş durumunuz olacaktır. Şundan dolayı meydana getirilen düzenlemeler ile yaş şartının 18 olmasına karar verilmiştir. Naturel olarak yalnızca yaş şartı da kafi olmayacaktır. Bankaya bir gelir bilgisi sunmanız gerekiyor. Bankanın size güvenebilmesi ve kredi taksitlerinizi ödeyebileceğinizi anlayarak ikna olması açısından bu kriter de oldukça önemlidir. 6 aydır sigortalı olarak çalışıyor olmanız ve gelirinizin minimum asgari ücret tutarında olması gerekiyor. Diğeri şart kredi notunuzun yüksek olmasıdır. 1300′ ün altındaki kredi notları düşük ya da yüksek risk ihtiva etmektedir. Bu sebeple banka size kredi vermeyi kabul etmeyecektir.

Sizce 18 yaşından küçükler kredi kartı alabilir mi?

Banka şubesine giderek lüzumlu evraklar ile müracaat yapmanız dahilinde hakkınızda bir soruşturma başlayacaktır. Bu soruşturma pozitif sonuçlanırsa kredi alabilirsiniz. Naturel olarak ilk kez kredi talebinde bulunan kişilerin kredi notları oldukça düşük olacaktır. Banka sizden kefil sunmanızı ya da güvence göstermenizi de talep edebilir. Gene gelelim yaş şartına. BDDK‘ nın düzenlemelerine gore kredi çekebilmek ya da kredi kartı almak için yaş şartını tamamlamış olmak gerekiyor. Yalnız bu yaş grubundaki kişiler genel olarak öğrenci oluyor ve eğitim harcamaları için nakit ihtiyacı doğuyor. İşte bu aşamada gençler, velileri ile birlikte banka şubelerine giderek kredi çekebiliyor.

18 Yaş Altına Kredi Veren Bankalar

18 yaş altına kredi verilir mi?

65- 70 yaş iyi mi ki bankalar nezdinde riskli grup olarak görülüyorsa, 18 yaş altı için de durum aynı şekilde olacaktır. Kanunen reşit olmamış kişilerin fiil ehliyeti bulunmadığından dolayı bu kişilerin kredi almaları da olanaksız denecek kadar zor olsa gerek. Çalışıyor olmanız ya da 17 yaşlarında tertipli gelir elde ediyor olmanızın pek bir şey değiştireceğini düşünmüyoruz. Kaldı ki bankalar yaş şartını tamamlamış kişilere kredi verirken bile imtina ediyor. Ek olarak veli kefaleti ile kredi çekmeniz halinde dahi, velinizin kredi notu, sicil durumu devreye giriyor.

18 yaşından küçüklerin alabileceği kredi türü ise eğitim kredisi oluyor. Pek oldukça banka, velilerinin talep edilen evraklar ile başvurmaları durumunda eğitim kredileri verebiliyor. Yalnız gerekseme, konut ve taşıt kredilerinde yaş şartını tamamlamış kişilerden dahi kefil ya da güvence kabul edilebiliyor. Eğer yaptığınız başvurular reddedilirse, Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafınca verilen eğitim kredilerine de başvurabilirsiniz.

İş Bankası Eğitim Kredisi

İş Bankası ailelerin evlatlarının eğitim masraflarının karşılanması amacı ile bir kredi kampanyası başlatmıştır. Bu kredi üniversite ya da hususi okul giderleri için kullanılabilmektedir. Başvuruda bulunmak için bankaya öğrenci belgesi ya da hususi okulda ise okul ücret tutarını ifade eden bir belgenin teslim etmesi gerekmektedir. İş Bankası bu mevzuda kırılgan davranmaktadır. Kredi yalnız satmaca karşılığı kredi sahibi ya da veliye nakit olarak verilmekte, satmaca gösterilemediği durumlarda ise okul hesabına aktarılmaktadır.

Müracaat için lüzumlu evraklar;

  • T.C. kimlik belgesi ve fotokopisi
  • Banka tarafınca doldurmanız istenen kredi müracaat formu
  • Okul tutarının faturası
  • Öğrencinin eğitim durumunun etken bulunduğunu gösteren öğrenci belgesi
  • Gelir belgesi gerekmektedir.

Velinin kredi talebinde bulunması halinde gene bir gelir sunmak gerekiyor. Başvurunuzu bankaya ilettiğinizde sicil durumu incelenecektir. Banka meydana getirilen başvuruları reddetme hakkına da haizdir. Kredi vadesi 12 ay ile 60 ay arasıdır. Faiz oranı ise %2,20’dir. Kredi kullanabilmek için banka ile öğrencinin eğitim görmüş olduğu kurum içinde herhangi bir antak kalma olması da gerekmemektedir. Banka lüzumlu görmüş olduğu durumlarda kefil talep edebilecektir.

Hesaplama aracını kullanarak da vade ve kredi limiti belirleyerek ödeme planı oluşturabilirsiniz. Kredi başvurusunu ise size en yakın İş Bankası şubelerinden yapabilirsiniz.

Denizbank Eğitim Kredisi

Eğitim harcamaları için gerekseme duyacağınız finansman Deniz’ de! Masraflardan dolayı öğrencilerin eğitimlerine ara vermesini istemeyen Denizbank, 60 aya varan vade seçenekleri ile eğitim kredisi kampanyası başlatmıştır. Üniversite, kurs tutarı ya da hususi okul ücretleri için bu krediden yararlanabilirsiniz. Gelir belgesi, öğrenci belgesi, ikametgah belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte size en yakın Denizbank şubelerini ziyaret edebilirsiniz.

12 ay vadeli kredi çektiğinizde faiz oranı %1,49 olacaktır.

Kredi Tutarı Vade  Aylık Faiz Oranı  Aylık Taksit Tutarı  Kredi Tahsis Tutarı 
10.000 TL 12 1,19 912,69 50,00
10.000 TL 24 1,19 495,08 50,00
10.000 TL 36 1,19 357,20 50,00
10.000 TL 48 1,19 289,25 50,00
10.000 TL 60 1,19 249,25 50,00

10 bin TL kredinizi 12, 24, 36, 48 ve 60 ay vadeler ile ödeyebilirsiniz. Aylık taksit tutarları yukarıdaki tabloda gösterilmektedir.

Üniversite öğrencilerine kredi kartı veren bankalardan informasyon alarak derhal başvurunuzu yapabilirsiniz.

Fibabanka Eğitim Kredisi

Fibabanka da eğitime destek veren bankalar içinde içeriyor. İhtiyaç kredilerini eğitimden sağlığa dinlence ve bayramdaki tüm harcamalarınız için devreye alan bankadan kredi başvurusunda bulunmak için şubelere dahi gitmenize gerek kalmamıştır. SMS bankacılığı yolu ile kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Ek olarak faiz oranı %1,09 olacaktır. Kredi başvurusunda bulunmak için OKUL boşluk T.C. kimlik numarası yazarak 3422′ ye göndermeniz kafi olacaktır. Yalnız detaylı informasyon almak için size en yakın banka şubelerini de ziyaret edebilirsiniz. Eğitim kredilerinin azami vade 60 ay olmaktadır. Kredi yalnızca okul için lüzumlu olan ücretlerin kullanılması amacı ile çekilebilecek ve veliden alınacak yönerge ile birlikte okul hesabına aktarılacaktır. Krediye sigorta yaptırmak mecburi değildir. Yalnız isteğe gore, kişinin yaş özellikleri de göz önüne alınarak sigorta yapılabilir.

Kredi Tutarı Vade Faiz Oranı Taksit Tutarı Dosya Harcanması

 Dosya Harcanması (Vergiler)

 Toplam Ödenecek Meblağ Senelik Efektif Faiz
20.000 TL 36 %1,09 703,84  TL 100,50 TL 105,53 TL 25.331,19 TL %17,3088
30.000 TL 60 %1,19 750,27 TL 150,50 TL 158,03 TL 45.015,99 TL %18,8340

Tabloda yüzde 1,09 ve yüzde 1,19 faiz oraları üstünden örnek bir hesaplama yapılmıştır. Vade süresinin uzun olması aslına bakarsak kredinin geri ödeme tutarını daha da artırıyor. Bundan dolayı vadeyi olabildiğince kısa tutarak borçlarınızı kısa sürede bitirmeye itina gösterin.

Yapı Kredi Eğitim Kredisi

Tertipli gelire haiz olan öğrenci ve velilere kredi veren bankalardan bir diğeri ise Yapı Kredi’ dir. Vade miktarı 60 aydır. Kredi Türk Lirası cinsinden kullandırılabileceği benzer halde döviz olarak da kullandırılabilir. Ek olarak kredi çeken kişiye yaşam sigortası da yapılmaktadır. Yurt içindeki eğitim masraflarının yanı sıra yurt dışındaki eğitim giderleri için de kredi kullandırılabilmektedir. Yurt dışındaki okullara ücret gönderilirken eft tutarı ödemenize de gerek kalmaz. Bankaya evraklar ile birlikte müracaat yaptığınızda, başvurunuz ertesi gün neticelenecektir. Acil finansman gereksinimleri için Yapı Kredi bankasını ziyaret edebilirsiniz.

Müracaat için lüzumlu evraklar;

  • T.C. kimlik belgesi
  • Gelir durumunu gösteren belge
  • Eğitim kurumu tarafınca verilecek olan satmaca
  • Öğrenci belgesi gerekmektedir.

Bu evraklar ile birlikte size en yakın Yapı Kredi şubesine giderek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Tertipli gelire haiz yalnız yaş şartını taşımıyorsanız, başvurunuz reddedilecektir. Bu sebeple velinizin başvuruda bulunması gerekmektedir.

yapı-kredi-eğitim-kredisi

Yapı Kredi Eğitim Kredisi

İNG Bank Dersini Çalışmış Kredi

İNG Bank’ ta eğitim kredisi veren bankalar içinde yer almıştır. Vade miktarı azami 60 aydır. Kredi üst limiti ise 50 bin TL’ dir. Kredi velilere kullandırılır. Yalnız öğrencilerin kredi kullanabilmeleri için tertipli bir mesleklerinin olması gerekmektedir. Faiz oranı %0,89’dur. 3 aydan başlamış olan vadeler ile çekeceğiniz kredinizin tahsis tutarı ana paranın yüzde 0,5′ i olacaktır. Eğitim kredisi başvurusu web üstünden de yapılmaktadır. Müracaat yapmak için tıklayınız.

Eğitim Kredisi Veren Diğeri Bankalar

Örnek olarak Sağlık Meslek Lisesi’ ni bitiren bir öğrenci eğitim kredisi almak istiyor. Bankalar ise öğrencilerin tertipli bir gelir ve mesleğe haiz olmaları gerektirme ettiğini söylüyor. Bu aşamada şöyleki bir paradoks oluşuyor. Kamuya atanma yaş alt sınırı da 18 olduğundan dolayı bu öğrenciler, 18 yaşını tamamlamadan ve atanamadan gene kredi alamıyor. Velileri yolu ile finansman sağlamak durumunda kalıyorlar.

Eğitim kredisi kampanyalarına baktığımızda, bunlar gerekseme kredilerinin bir ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Gene belirtelim ki yaş şartı bankalar için eğer eğer olmazsa olmazlardandır. Yalnız 18 yaşından küçük olanlar veli kefaleti yolu ile kredi çekebilir. Naturel olarak dikkat edilmesi gereksinim duyulan nokta, kredi çekecek olan velinin de aranan kredi şartlarına haiz olması gerektiğidir. Tertipli geliri olmayan, kredi notu düşük olan veli de çocuğunun eğitim harcamaları için bu krediden yararlanamayacaktır.
[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

SGK Anlaşmalı Özel Hastaneler (İstanbul-Ankara-İzmir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir