100 Koyun Yılda Kaç Para Kazandırır? Et Süt Hesaplaması

Küçükbaş hayvancılık yapmak isteyenlerin en oldukça merak etmiş olduğu konulardan bir tanesi bu işin para kazandırıp kazandırmayacağıdır. Senelik maliyeti oluşturan en önemli unsur yem giderleridir. Koyunların beslenmesi ve daha pek oldukça işlemin tümü için bir yatırıma gereksinim duyulmaktadır. Bir tek zorluğu kadar bir kar marjı bulunduğunu da söylemek mümkündür. Artık bir oldukça bölgemizde kapalı sistem koyun yetiştiriciliği yapılmaktadır. Besicilik ve yetiştiricilik yapmak isteyenler için maliyet hesaplamaları yaptık. Küçükbaş hayvancılığa dair tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Koyun Yetiştiriciliği

Koyun yetiştiriciliği uzun senelerdir pek oldukça vatandaşımızın gelir deposu olmuştur. Koyunculuk faaliyetleri meraya dayanmaktadır. Bu anlamda küçükbaş faaliyetleri ile ilgilenmek isteyenlerin ilk olarak bir meraya haiz olmaları gerekmektedir. Sürüde yer edinen hayvanların sayısı ile mera büyüklüğü doğru orantılı olmaktadır. Genel olarak küçükbaş hayvancılıkta meraların düz ya da hafifçe eğimli olması tercih edilmektedir. Bir tek devletimizde mera yönetimi es geçilen bir mevzudur. Bu işten kazanç sağlamak isteyenlere vereceğimiz ilk ip ucu meraların ıslahını sağlamalarıdır.

Hayvancılıkta en önemli maliyet kalemi yem giderleridir. Hayvanların meralara salınması bir bakıma yem giderlerinden de tutum etmek anlamına gelmektedir. Meralarda hayvanların tüketebileceği ve yem kıymeti yüksek oranda olan pek oldukça ot bulunmaktadır. Dışarıdan alınarak üretilmiş olan tohumlar, verimlilik bakımından naturel olarak meydana gelen çağrı çimenden sürekli geri planda kalmaktadır. Küçükbaş yetiştiriciliği ile ilgili detaylı informasyon almak için tıklayınız.

Koyunlara verilecek olan yemler lüzumlu vitamin, mineral ve enerjinin çoğunu temin edemezler. Arazinin verimliliği bu açıdan önemli bir mevzu olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarla ya da bahçeler ekildikten sonrasında kalan artıkların ki bunlara anız denilmektedir, bu alanlarda hayvanların otlatılması meraların da bir süre rahat bir nefes almasını elde edecektir. Kapasiteyi çoğaltmak isteyenlerin aşağıdaki unsurlara dikkat etmesi gerekiyor;

  • Hayvan hastalıkları ve oluşabilecek kayıplar dikkate alınması gereksinim duyulan bir mevzudur. 
  • İş gücü maliyeti artıran ya da azaltan en önemli unsurdur. 
  • Yukarıda bahsi geçmiş olduğu şeklinde meraların hayvanları otlatma kapasiteleri yüksek olmalıdır. 
  • Pazarın güvence altına alınması gerekmekte ve satış mevzusunda istikrar vaat etmelidir. 
  • Sektörde hangi alanda etkinlik gösterileceğinin belirlenmesi gerekmektedir. 
  • Uygun damızlık temini es geçilmemesi gereksinim duyulan bir mevzudur. Yetiştirilecek olan hayvanların bölgeye uyumlu olması gerekmektedir. 
  • Bakanlık tarafınca en oldukça altı çizilen mevzu ise mera yönetimi olmaktadır. 
koyun-yetiştiriciliği

Koyun yetiştiriciliği

Koyun Yetiştiriciliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yetiştiricilikte en önemli olan mevzu, anaç başına düşen koyun miktarını çoğaltmak ve sağlıklı nesillerin oluşmasını sağlamaktadır. Kayıpları minimize etmek de temel amaç olmaktadır. Küçükbaş hayvancılıkta temel geçim kaynakları damızlık kuzu satılması, etçilik ve sütçülük faaliyetleri olmaktadır. Vatanımızda mevcut olan küçükbaş ırklarından genel olarak et üretimi yapılmaktadır. Sütçülük faaliyetleri yalnız belirli bölgelerimizle sınırlıdır. Bahçe ve çiçekçilik sektöründe ise temel geçim deposu koyun gübresi olmaktadır. Bu işi yapacakların vakaya kısa vadede bakmaması gerekmektedir.

Koyun alırken ırklar mevzusunda birazcık bilginiz olsun. Sertifikalı olan ırkları almaya itina gösterin. Hangi ırk besiye çekilir şeklinde mevzularda informasyon alın. Koyunların kuzulama zamanı vardığında hayvanlara birazcık daha imtina etmeniz gerektirme ettiğini dikkatsizlik etmeyin. Çiftliğinizde muhakkak doğum alanları olsun. Ek olarak hayvanların doğum aşamaları, bakımları, kırpılmaları vb. mevzularda da kafi bilgiye haiz olmanız gerekiyor.

koyun-yetiştiriciliğinde-dikkat-edilmesi-gerekenler

Koyun yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gerekenler

Yemin sindirebilmesi için hayvanların suya olan yakınlığı da önemlidir. Temiz su sağlayacak bir alt yapınız olmalıdır. Hayvancılık faaliyetlerinizin resmiyet arz etmesi için kurumlardan lüzumlu izinleri alın. Ziraatçi Kayıt Sistemi‘ ne kayıt olun. Ziraat ve Orman Bakanlığı, Ziraat Kredi Kooperatifleri hatta bankalardan dahi kredi alırken bu sisteme kayıtlı olmak temel şart olmaktadır. Kayıt dışı faaliyette bulunmayın. İnternetten ÇKS kaydı nasıl yapılır? adlı içeriğimizden mevzu ile ilgili detaylı informasyon alabilirsiniz.

Yem fiyatlarını bilin. Örnek olarak Tarım Kredi Kooperatifleri‘ nin yeni doğan, besi yemi, tokluk yemi vb. yem çeşitleri bulunmaktadır. Bu yemlerin hangi dönemlerde hayvanlara verileceğinin bilinmesi gerekiyor. Tüketilecek yem miktarını da iyi ayarlamalısınız.

Yalnız et ve sütten para kazanmak istemeyenler gübrecilik de yapabilir. Küçükbaş hayvanların gübreleri, diğeri hayvanlara gore daha oldukça potasyum, azot ve fosfat içermektedir. Ağılların ısı seviyelerinin de düzgüsel olması gerekmektedir. Zira koyunlar yağlı hayvanlar olduğu şeklinde soğuğa dayanıklıdırlar. Ağıllarda hava sirkülasyonunun olması da önemli konulardan bir tanesidir.

Koyun Irkları

Yetiştiricilik yapmak isteyenlerin ırklara hakim olması gerektiğinden bahsettik. Iyi mi ki kanatlı sektöründe yumurta ve et tavuğu olarak cinsler farklılık gösteriyor ise, küçükbaş hayvancılıkta da durum aynen bu şekilde işlemektedir. Alacağınız hayvan ırkları yapacağınız iş ile uyumlu olmalıdır.

Etçi ırklar: Karayaka, Kıvırcık, Hampshire, Southdown, Karacabey Merinosu(yapağı için de kullanılabilir.) , Bafra, Asaf, Menemen, Dorper, Columbia, Orta Anadolu Merinosu, Shrophire

Sütçü ırklar: İvesi, Sardinya, Sakız

koyun-ırkları

Koyun ırkları

Bu hayvanların yöresel ya da ulusal yetiştiricilerden sertifikalı olarak alınması önemlidir. Malum bir üreticiden satın almak işinizi güvence altına almanızı elde edecektir. Haiz olduğunuz bir araziniz var ise karar verilmesi gereksinim duyulan nokta kaç tane koyun alınacağı olacaktır. Küçük ölçekli bir işletme kurmakla yüksek meblağlar kazanabileceğinizin hayalini kurmayın. İklim koşulları da sertse gelir elde etmek oldukça zor olacaktır.

Hayvanların barınaklarının soğuğa olmasıyla beraber yırtıcı hayvanlara karşı da güvenli olması gerekmektedir. Eğer meralarda ıslah emekleri yapılmamış ise bu dönüm başına bir tek 10 hayvanın otlaması mümkün olacaktır.

Maliyet Hesaplaması

Sıfırdan bir çiftlik kurulumu yapmak isteyenlerin ilk olarak bir proje hazırlaması gerekmektedir. Koyunlar büyükbaş hayvanlara gore daha azca yer kapladığından her koyuna 1,5 metre kare bir alan kafi olacaktır. Organik olarak çiftlikte çoban için barınak, yem odası şeklinde ek bölümlerin de olması gerekmektedir. Çiftliğin yapılacağı inşaat malzemeleri de maliyeti belirleyen en önemli unsurlardandır. Tahmini bir hesapla ilk etapta;

100 baş koyun ağılı; 100 bin TL

100 koyun tanesi 1000 TL’ den 100 bin TL (50 hamile koyun için 50 bin TL ana paraya gereksinim vardır.)

Yem giderleri; 50 bin TL

Diğeri giderler; 20 bin TL

maliyet-hesaplaması

Maliyet hesaplaması

İşin yatırım boyutu ortada. Peki bu kadar yatırım yaptıktan sonrasında kazancımız ne olacak? Kar marjı elde etmemiz kaç yılı bulacak? vb. sorularınızın akıllara geldiğini duyar gibiyim. Gene averaj rakamlar ile bir hesaplama yaparak işin boyutunu anlatmaya çalışacağım.

❌Hayvanların sağma dönemlerinde gebelik dönemlerinden daha oldukça yem yiyeceklerini ifade etmek gerekiyor. Kaba yem bu anlamda yetersiz kalacaktır. Meralarda otlatarak bu maliyeti düşürebilirsiniz.

Günde 1 koyun 1,7 TL, ayda 52 TL, yılda 625 TL edecektir. Küçükbaş hayvancılığından kar elde etmek isteyenlerin çiftliklerine döl verimi yüksek ve gelişme süreci süratli olan hayvan ırklarından alması gerekiyor. Her koyundan 1 kuzu doğacağını düşünürsek aslına bakarsan koyun alımı için yaptığınız yatırımı karşılarsınız. Koyunların ikiz ya da üçüz kuzulaması durumunda ise işletmeniz kar elde edecektir.

Et üretimi yapmak isteniyor ise 30-35 kilogram bir hayvandan 17-18 kilogram et çıkacağı düşünülürse, kilogramı 50 TL’ den 720 TL ediyor. Canlı olarak bu hayvanları sattığınızda daha oldukça kar edebilirsiniz. Zira 1250 TL’ den 100 koyun 125 bin TL ediyor. Senelik bir koyunun yem maliyetinin 625 TL bulunduğunu hatırlayalım. Bu anlamda kazandığınız tutarın yarısı aslına bakarsan yeme gitmiş oluyor. Bu amaçla yem giderlerini azaltmak için çözümler üretmeniz gerekiyor.

Vatanımızda en oldukça süt veren koyun ırklarından Sakız ırkının günlük süt verme kapasitesi 2 kilogramdır. 100 tane koyunuz olsa günde 200 kilogram süt elde etmiş olmuş olmuş olursunuz. 3 TL’ den günlük 600 TL kazancınız olacaktır. Bir tek sistem bu şekilde işlemiyor. Süt mandıralar tarafınca oldukça ucuza alınıyor ve tüketiciler süte yüksek meblağlar vererek ulaşıyor. Bu sebeple hayvanların besiye çekilmesi ve et üretimi yapılması daha mantıklı olacaktır. Sütten para kazanmak isteyenlerin süt ürünleri oluşturan işletmeler ile anlaşabilir.

koyun-sütü-maliyet-hesaplaması

Koyun sütü maliyet hesaplaması

Organik olarak bazı koyunların süt verme kapasiteleri düşük olduğundan dolayı günde 500 ml süt alındığını hesaplarsak 100 koyun günde 50 kilogram süt verir. Gene 3 TL’ den satsanız günde 150 TL kazanırsınız. Bu da yılda 54 bin anlama gelir. Özetlemek gerekirse yalnız süt işi yapacağım diyenler elde ettikleri meblağ ile hayvanlarının karınlarını zor doyurur. 🙂 Bir tek örnek olarak Ezine bölgesinde meydana getirilen peynirlerde koyun sütü kullanılmakta ve bu peynirin kilogramı 40 TL olmaktadır. Aslolan para burada…

Bir girişimci olarak hangi sektörde etkinlik gösterirseniz gösterin, fıtrat gereği birazcık ticari zekanızın olması gerektiği kaçınılmazdır. Yetiştiricilik yapmak isteyenlerin sektör ile ilgili detaylı bilgisi olması gerekmektedir. Hayvan hastalıklarına karşı bir ekip önlemler alınmalı ve oluşabilecek zayiat önlenmelidir. Ağıl yapmak için pek oldukça firmadan fiyat alabilir ve anahtar teslimi kurulum gerçekleştirebilirsiniz. Anahtar teslimi koyun çiftliği içeriğimizde yaptığımız maliyet hesaplamasını inceleyebilirsiniz. Bu aşamalar tamamlandıktan sonrasında hayvan seçimi oldukça önemli olmaktadır. Canlı hayvan satmak isteyenler için Kurban Bayramları hakkaten bayrama dönüşmektedir. 🙂 Kasaplar ile anlaşılarak da et satışı yapılabilir.

Çiftlik oluşturmak isteyenlere devlet tarafınca verilen pek oldukça teşvik de bulunmaktadır. Canlı hayvan alımları mevzusunda bankaların kredi almak için kapısını çalmanıza gerek yok. 2020 yılına kadar Ziraat Bankası ve Ziraat Kredi Kooperatifleri yatırım ve işletme dönemlerine ilişkin 100 bin TL’ ye kadar olan kredileri yüzde 0 faizli olarak sunmaktadır. Hayırlı işler temenni ediyorum. 🙂

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

İşletme Kredisi Çekme Şartları Nelerdir?

İhracat ile uğraşan firmaların son zamanlarda sordurulmuş olduğu en yaygın sual; işletme kredisi nedir? İşletme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir