10.000 TL Sermaye İle İş Kurmak Mantıklı Mı? Net Hesaplama

Girişimci olmak istiyorsak ana para gereksinim duyacağız en önemli kalem olacaktır. İş oluşturmak için oldukca büyük meblağlara da gereksinim yoktur. 10 bin TL şeklinde küçük bir yatırımla da iş kurmanız mümkündür. Ek olarak 10 bin TL’ ye bayilik veren firmalara da ulaşabilir ve iş yerinizi açabilirsiniz. Ofisiniz var ve ne üzerine kuracağınızı bilmiyorsanız içerikten fikir alabilirsiniz. Kendi işinizi kurmanız ve kendi işinizin patronu olmanız doğru adımlar atıldığında hakikaten oldukca kolay olacaktır. İşte 7 bin TL, 10 bin TL ve 20 bin TL şeklinde küçük ana para ile yapabileceğiniz büyük işler..

10 bin TL Ana para Kafi Mi?

İş oluşturmak zor ve riskli bir iştir. Bu meblağ ile iş kurmanız mümkün değildir demek doğru olmaz. Yalnız oldukça zor olsa gerek. Şu sebeple dükkan kirasından, satışı yapılacak malların temini, çalıştırılacak olan personel giderleri ve daha sayılabilecek pek oldukca mevzu ayrı ayrı bir gider oluşturulacaktır. Bu sebeple lüzumlu yalnız kafi bir meblağ değildir. Eğer yaptığınız iş planında bu giderler yüksek meblağlar tutuyorsa ya bu işe girmeyin ya da nakit ihtiyacınız olan şeyi karşılamak için finansal kuruluşlar aramaya başlayın. Bankaların gereksinim kredileri işinizi görebilir. Fakat kredi çekmek de bu durumda risklidir. Şu sebeple işinizi kurar kurmaz derhal kar elde edemeyeceksiniz. Bu durumu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Kar elde edemeyince hem işinizi yürütmek, hem de borçlarınızı ödemekte zorlanacaksınız. Bu sebeple önerimiz oldukca büyük işlere girmemeniz olacaktır. Kazanç sağlayayım derken borç batağına saplanmayın.

10 bin TL Sermaye Yeterli Mi?

10 bin TL Ana para Kafi Mi?

Ne iş yapmış olursanız yapın nerede ise fikir aşamasında kendinize bir iş planı belirleyin. Girmek istediğiniz sektörü tanımıyorsanız detaylı bir araştırma yapın. Bu işi yapanlar ile görüşerek istişare yapın. Ek olarak KOSGEB ile görüşerek iş planınızı sunmanız dahilinde verilen Yeni Girişimci Desteklerinden faydalanabilirsiniz. Ticaretin altın kuralı ne kadar ana para ile başlıyorsanız bir o denli da geride birikmişinizin olmasıdır. Fakat ilkin küçük bir işletme ile başlayarak kar elde ettikçe ve süre içinde işletmenizi büyütebilirsiniz. Ya da evinizde bir ofis ortamı olarak home office çalışabilirsiniz. Ek olarak bayilik hizmeti alarak da işinizi kurabilirsiniz. Bazı firmalar kurulum paketi kampanyaları ile müşterilerini destekliyor. Üstelik isim bedeli de talep etmiyor. Özetle 10 bin TL sermayenin yatırım için mantıklı ve kafi olup olmadığı yapılacak olan işe, girilecek olan sektöre ve bulunduğunuz muhite bakılırsa değişkenlik gösterecektir.

Çay Ocağı Açmak

Bu fikri yabana atmayın! Düşük ana para ile iyi kazanç elde edebileceğiniz alanlardan biri çay ocağı açmaktır. Ülke olarak çayı seven bir yapımız var. Bu sebeple her sokakta minimum bir çay ocağı bulunduğunu söylemek yanlış olmaz. Yalnız daha oldukca kar elde etmek isteyenler daha işlek caddelerde işletmelerini kurmalıdır. İnsan sirkülasyonunun fazla olduğu bölgeler daima daha avantajlıdır. İş hanlarında ya da pasajlarda çay ocağı açarak da oldukca satış yapabilirsiniz. Şu sebeple bu alanlarda pek oldukca esnaf bulunur. Gelen müşteriye, misafirlere çay ikramı yapılır. Esnafların yoğun olduğu caddelerde de bu işi oluşturmak oldukça gelir getirici olacaktır.

Çay Ocağı Açmak

Çay Ocağı Açmak

Çalışan harcamalarını da hesaba katmanız gerekiyor. Burada çalışanlar genel olarak günlük hesabı ile çalışırlar. İşlere yetişmek için 2-3 kişi çalıştırmalısınız. Çayların soğumadan teslimatlarının yapılması açısından bu nokta önem arz etmektedir. Kullanılan çayın kalitesi de alan şahıs portföyü oluşturmada önemlidir. İlk gideriniz ruhsat almak için belediyeye ve vergi dairesine ödeyeceğiniz 2 bin TL şeklinde bir meblağ oluyor. Kalıyor 8 bin TL’ niz. Ilk olarak çay ocağına masa sandalye almanız gerekiyor. Takımlarını 250 TL’ den 4 masa alabilirsiniz. Dükkanınız küçük olacağı için bu sayı kafi olacaktır. Çay yapmak için büyük hazneli çay ocağı almalısınız. 2-3 demlikli çay ocaklarını 1500 TL ‘ ye alabilirsiniz. Bardak, çay tabağı, şekerlik ve çay kaşığı şeklinde materyallere de 500 TL harcadığınızı farz edelim. Çay ve şeker stoğu yapacaksınız. 1 kilogram çaydan dem oranına bakılırsa 250-300 bardak çay çıktığını farz edelim. Çay fiyatınız 0,75 kuruş olsun. Bir kilo çaydan 225 TL elde edersiniz. 25 TL’ ye çay alsanız gene 200 TL kazanmış olacaksınız. 1 TL olsa 300 TL kazanacaksınız. Küçük bir dükkan size bu iş için yeteceğinden bulunduğunuz muhite bakılırsa uygun fiyatta bir dükkan kiralayabilirsiniz. Özetle 10 bin TL yatırım ile tertipli gelir elde edebileceğiniz işlerden biridir çay ocağı açmak. Çay ocağının yanı sıra cafe açmak da kârlı bir iş olabilir.

Solucan Gübresi Üretimi

10 bin TL ile girilebilecek işlerden bir tanesi de solucan gübresi üretimidir. Devletimizde popüler sektörlerden biridir. Bu iş için gereksinim duyduğunuz tek şey bir tesis ve belirli sayıda kırmızı Kaliforniya solucanı almaktadır. Solucanların taneleri genel olarak 0,10 kuruştan satılmaktadır. 10 bin tane solucanı 1000 TL’ ye alabilirsiniz. Aslına bakarsan süre içinde solucanlar sayılarını ikiye katlayacaktır. Solucanları beslemek için solucan mamasına ihtiyacınız olacaktır. Ek olarak tesisinizde kendi hazırlayabileceğiniz solucan maması tarifleri de internette yer almıştır. Çay posasından ve hayvan gübresinden mama elde edebilirsiniz.

Solucan Gübresi Üretimi

Solucan Gübresi Üretimi

10 kilogram hazır mamanın fiyatı 25 TL‘ dir. Kaliforniya solucanları bu iş için elverişlidir. Şu sebeple lüzumlu koşulları sağlanmış olan solucanlar 1 yılda 15 kata kadar çoğalabilirler. Yalnız bunun için ısı, rutubet şeklinde faktörlerin dikkate alınması gerektirme ettiğini açıklayalım. Rutubet dengesinin sağlanması için suya gereksinim olacaktır. Su ihtiyacının karşılanması için eğer çevrede ulaşabileceğiniz bir sulama alanı yoksa su deposu satın almalısınız. 500 TL’ ye size kafi gelecek ölçülerde bir depo alabilirsiniz. Oluşan gübre 3 ay dinlendirilerek satışa hazır hale gelir. Şu demek oluyor ki tek gideriniz sulama ve solucanlarınız için mama olacaktır. Çoğalan solucanlar ile tesisinizi süre içinde büyütürsünüz.

Mantar Yetiştiriciliği

Gelir elde edeceğiniz ve düşük ana para ile başlayacağınız işlerden biri de mantar yetiştiriciliğidir. Bu sektörde en oldukca kültür mantarı ve istiridye mantarı üretilmektedir. İstiridye mantarına daha oldukca rastlanır. Şu sebeple protein bakımından oldukça zengindir ve etle yarışır. Fiyat olarak da kültür mantarından daha pahalıdır. Yeni başlayanlar için 50-100 metrekare alanlar kafi alacaktır. Çadırlar da üretim yapılabilir. Bu sebeple extra dükkan kirası şeklinde maliyetler gerekmez. Bu mantar çeşidinin organik ortamı kavak ağaçlarıdır. Üretim yapanların ise mantarları kompostlarda yetiştirmesi gerekir.

Bu kompostlar hazır olarak satılmış olduğu şeklinde kendiniz de yapabilirsiniz. Temel maddesi gübredir. Yalnız çoğunlukla at gübresi kullanılmaktadır. Yalnız temini güç olacağı için tahılların saplarından bileşik kompost elde edilebilir. 5 litrelik mantar kompostlarını hazır olarak 35 TL’ ye alabilirsiniz. 10 ton kompost 70 bin TL eder. 2,5 ton mantar edilir. Şu demek oluyor ki oran 1/4 olmaktadır. Kilosunu 5 TL’ den satsanız 12 bin 500 TL gelir elde edersiniz. Organik olarak bu sonraki aşamadır. İlk olarak 250 kilo kompost alsanız 8 bin 500 TL’ ye mal edersiniz. Buradan da 62,5 kilo mantar elde edersiniz.

Mantar Yetiştiriciliği

Mantar Yetiştiriciliği

Yumurta Satışı

Kendinize küçük bir tavuk çiftliği kurarak para kazanabilirsiniz. Tavukların tek giderleri su ve yem olmaktadır. 50 kilogram yem 120 TL’ dir. Tavukların en fazla yumurta yapanları günde 100-110 gr arası yem yemektedir. Civciv alarak büyütebilir ve yumurtalarını pazarlayabilirsiniz. Yerli üretimimiz olan Ataks civcivler 7 TL‘ ye satılmaktadır. Belirli bir dönemden sonrasında bunlar tavuk haline gelmiş olarak yumurtlamaya başlarlar. Hibrit civcivleri ise 2,5 TL‘ dir. Organik yumurtalarınızı 1,5 TL’ den pazarlayabilirsiniz. Yılda 300 yumurta icra eden bir tavuktan 450 TL elde edersiniz. Tavuk sayılarınızı artırarak daha oldukca gelir elde edebilirsiniz.

Ek olarak süs tavuğu besleyerek de gelir elde edebilirsiniz. 50 TL’ ye alacağınız süs tavuklarını dolar hesabından pazarlayabilirsiniz.

10 bin TL küçük işletmeler oluşturmak için kafi olabilecek bir meblağdır. Bunun haricinde berber, lokanta, elektronik ürünlerin tamiratının yapılabileceği dükkanları da düşük maliyetle açabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

ilginizi çekebilir

Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar 2020

Bazı bankalar hayvancılıkla uğraşan kişilere kredi desteği sağlıyor. Bu bankaların bazıları şöyledir: Ziraat Bankası, Denizbank, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir